زنده‌گی‌نامه

محمد یوسف غضنفر فرزند عبدالغفار در سال ۱۳۴۳ خورشیدی، در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ چشم به جهان گشود. زبان مادری آقای غضنفر اوزبیکی است و متعلق به یکی از خانواده های روشن‌فکر و متدین ولسوالی اندخوی ولایت فاریاب می‌باشد، آقای غضنفرازدواج کرده است و ثمرۀ ازدواج وی ده فرزند دختر و پسر می باشد. محمد یوسف غضنفر تعلمیات دینی و تحصیلات‌اش را در شهر مزار شریف به پایۀ اکمال رسانیده است. شرایط ناگوار امنیتی و نابسامانی ها فرصت آموزش های عالی را از ایشان گرفت، حس وطن‌دوستی و وضعیت حاکم آن‌زمان در کشور نگذاشت تا نسبت به آنچه نا بسامانی ها بود بی تفاوت بماند تا این‌که در سال ۱۳۶۰ برای دفاع از تمامیت ارضی و نوامیس ملی در صف نیرو های امنیتی قرار گرفت و شامل قوای مسلح کشور شد. تعهد به کار و مسولیت پذیری از ویژه‌گی های منحصر به فرد آقای غضنفر است. ایشان به عنوان یک سرباز صادق و متعهد برای دفاع از سنگر های داغ نبرد، رزمید و قهرمانانه به زود ترین فرصت به یکی از افسران شجاع مبدل شد و در میان همرزمان‌اش جایگاه ویژه‌ای را برای خود اختصاص داد و تا سطح قوماندانی غوند ارتقا یافت. به همین ترتیب آقای غضنفر در تحولات چند دهۀ اخیر همواره در کنار مردم‌اش بوده و آنچه در توان داشته برای حمایت از اقشار مختلف جامعه بکار برده است. تشبث در تجارت، و کار های خیریه نشان داد که آقای غضفر یک شخصیت کاریزمایی دارد و می تواند محور بزرگی برای بخشی از جامعه باشد که به تلاش ها و ابتکارات او نیاز دارند. با توجه به خدماتی که آقای غضنفر به مردم‌اش داشت در دور پانزدهم شورای ملی به عنوان نمایندۀ مردم بلخ در ولسی جرگه در خدمت مردم و کشورش قرار گرفت.

جایگاه اجتماعی و پیشنۀ تاریخی خانواده غضنفر

محترم محمد یوسف غضنفر در یک خانوادۀ متدین، وتجارت پیشه زاده شد، پرورش یافت و بزرگ شد، میرغضنفر خان پدر کلان محمد یوسف غضنفر ازحاکمان شمال بوده است که در ولسوالی اندخوی اقامت داشته و بالاحصاراندخوی مقر فرماندهی وی بوده است که روی جزییات آن در کتاب افغانستان در مسیر تاریخ غلام محمد غبار بیشتر تبصره صورت گرفته است.

فعالیت ها:

محترم محمد یوسف غضنفر به عنوان یکی از تجاران ملی تلاش کرده است تا زمینه وفرصت های سرمایه گذاری را در داخل کشور مساعد سازد، که بتواند زمینه اشتغال را برای هموطنان ما فراهم کند. با اتکا به این باور به ابتکار محترم محمد یوسف غضنفر بانک تجارتی با نام و مشخصات “غضنفر بانک” در سال ‎۱۳۸۸ ایجاد و تاسیس شد که سهولت های لازم را برای بازرگانان، متشبثین و مردم عزیز ما فراهم کرده است. غضنفر بانک اکنون با یک دفتر مرکزی در کابل و چندین نمانده‌گی دیگر در شهر های بزرگ فعالیت می‌کند و در عرضه خدمات بانکی یکی از پیشتاز ترین بانک‌ها در کشور است که زمینۀ کار و اشتغال را برای صدها تن نیز فراهم کرده است. تا اکنون غضنفر بانک چندین گواهی‌نامۀ ملی وبین المللی را از نهاد های مختلف کسب کرده است. غضنفر گروپ مجتمع شرکت هایی است که از سوی آقای غضنفر رهبری و مدیریت می شود، بر علاوه نقش این مجتمع تجارتی در عرصه بانک داری، تاسیسات بزرگ مواد نفتی با هزینه های بلند در بنادر تجارتی کشور زمینه ساز اشتغال و سرمایه گذاری به هموطنان ما شده است. اخیرا با اشتراک جلالتماب محترم محمد اشرف غنی رییس جمهوری اسلامی افغانستان، کار پروژه پنجاه می‌گاوات برق گازی در شهر مزار شریف افتتاح شد که، این پروژه نیز بر علاوۀ تولید انرژی فرصت های شغلی زیادی را برای بازگانان و مردم فراهم می کند. به این ترتیب محترم محمد یوسف غضنفر با درک اوضاع و احوال حاکم در کشور و با در نظرداشت منافع ملی، نسبت به وضعیت جاری سیاسی بی‌تفاوت نماند و در مشوره با طیف های مختلف جامعه، به عنوان عضو رهبری تیم انتخاباتی دولت ساز حمایت اش را از برنامه های این تیم اعلان نمود و اکنون به عنوان یکی از کلیدی ترین عضو این تیم انتخاباتی، در تلاش انسجام مردم در بخش های مختلف کشور است.